Alicja Getka Lab – Zmiana i rozwój kultury przez pryzmat portfela | Soulcial Corner 02

by

in

Tutaj będzie wstęp. Znajdź swój idealny portfel.

Linda: Chciałbym wrócić do idei zero waste, bo jest ona ci bliska. Alicja Getka Lab tworzy ze skór naturalnych, ale też jako jedna z pierwszych marek w Polsce zaczęłaś tworzyć z wegański odpowiedników. Skóra z ananasa była pierwsza, potem weszło jabłko oraz kukurydza. Powiedz jak to się sprawdza? […] Jak została przyjęta?

Alicja: To jest bardzo dobre pytanie i ciekawy temat. Rzeczywiście, trzy i pół roku temu zaczęliśmy robić z pinatexu pierwsze produkty, to były właśnie portfel i etui. Prawda jest taka, że nie było łatwo. […] Teraz już jest lepiej, ale wtedy firma Pinatex analizowała, czy chce z tobą współpracować, co ty chcesz z tego robić. […] To jest bardzo kosztowny temat, bo cena jest około dwa razy większa za metr kwadratowy, niż skóra naturalna super jakości, którą używamy. […] Początki były trudne, ludzie bardzo ostrożnie podchodzili do tematu. Oczywiście byli zainteresowani i ciekawi, podobało im się. Na targach wszyscy dotykali, wąchali, pytali czym można to zjeść 😉 

Ja pamiętam jak pierwsza pojawiłaś się z tym produktem i mówię, wow, w końcu Polska lokalna marka zaczyna tworzyć ze skóry ananasa i idzie o krok do przodu.

Zainteresowanie było fajne, pojawiały się publikacje w magazynach, natomiast sprzedaż była słaba. […] Na Polskim rynku wegańskich alternatyw do skór dużo się zmieniło przez ostatnie trzy i pół roku. Jest większa rozpoznawalność, wiedza, obecność, więcej marek z tego tworzy. Obecnie rynek jest już dużo bardziej przyjazny a’propos nowych materiałów. […] Ja trochę się śmieje, że na targach wchodzę czasem w rolę edukatorki. Opowiadam o tym, czym jest skóra wegańska, naturalna, produkcja. […] Tłumaczę, że twórcy nowego materiału musieli wymyślić cały sposób produkcji, który nie istniał wcześniej, całą linię produkcyjną, zainwestować w fabrykę i to jest finalnie bardziej kosztowne, a pinatex jest jedyny. Inne surowce powstają z kaktusów, z kukurydzy, czy nawet z jabłek, polska firma próbuje ten temat wdrożyć. Natomiast pinatex z ananasa jest jedyny i rzeczywiście był bardzo innowacyjni, dlatego kosztuje. 

[…] Osoba, która do nas przyjdzie zdecydowanie widzi to i czuje. […] Przychodzi i mówi „Ja bym chciała portfel różowy, beżowy, może jakąś lila”, na co ja mówię „Bardzo proszę” i przynoszę skóry do wyboru. Wszystkie lekkie zmiany i customizacja jest jak najbardziej możliwa. Jak ktoś chce dodać detale, okucia, czy swoje imię. […]

Pracownia Alicja Getka Lab na Starym Mokotowie z ręcznie szytymi torebkami i akcesoriami

Może opowiem o unikatowości, bo to też jest ciekawostka, na przykład skąd mamy skóry. Jeśli chodzi o skóry naturalne, to nie zamawiamy specjalnie w garbarni 100 m2. To jest olbrzymia ilość i specjalnie jest uruchamiana produkcja pod konkretnego klienta i rzeczywiście nie jest to odpowiedzialne środowiskowo. […] Zero waste, circular economy, takie hasła 9 lat temu nie istniały, […] ja od początku mam taki model, że kupuję bezpośrednio od producenta albo przez naszego pośrednika. […] To są najlepsze Toskańskie garbarnie, najwyższa jakość na świecie, produkujące skórę dla top topów, Gucci, Hermes, Furla. […] My od nich dostajemy tak zwane stocki, to co zostanie, parę metrów danego koloru, rodzaju skóry. Dzięki czemu jest sytuacja win-win, my mamy dostęp do najlepszych jakościowo, najpiękniejszych skór jakie mogą być, a klient ma unikatowy materiał. Jednocześnie jest to bardziej odpowiedzialne środowiskowo, nie jest uruchamiana produkcja dla nas, wykorzystujemy coś co już zostało wyprodukowane […] My dajemy nowe życie, przekształcamy, tworzymy naszą bardziej unikatową kolekcję. […] Dla klienta to jest super, bo jest dosłownie po parę sztuk, czasem nawet jedna tylko torebka, czy portfel.

Mam też pomysł przetwarzania odpadów i z nich tworzenia form użytkowych, z naszych odpadów produkcji. […] Przetwarzanie to jest temat, który mnie interesuje.

Przy każdej produkcji pojawiają się odpady. Ja też staram się myśleć o tym, co się z tym dzieje, czy coś możemy z tego zrobić. Stąd mam modele, które są stworzone z naszych odpadków produkcyjnych. […] Cały czas myślę co możemy zrobić, żeby jeszcze bardziej być less waste w stronę zero waste.

Dlaczego skóra naturalna jest bardziej ekologiczna? Czy portfel może odzwierciedlać ewolucję naszych codziennych potrzeb? Więcej na temat marki Alicja Getka Lab, odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziecie w całym drugim odcinku Soulcial Corner.

Alicja Getka LAB

Projektantka tworząca wielofunkcyjne torebki i portfele w nurcie odpowiedzialnej mody slow fashion. Skórzany portfel, to coś czego szukasz, a może interesuje Cię designerska torebka produkowana w Polskiej pracowni? Wszystko to znajdziesz na stronie Alicja Getka LAB, jak i w warszawskim atelier na Starym Mokotowie.

Śledźcie dalszą podróż po kreatywnych przestrzeniach i podsłuchaj inspirujących rozmów na naszym kanale YouTube oraz profilu na Instagramie.

Do usłyszenia!